Podzimní volby v Art of Language

13.09.2014· Olga Redmond

Podzimní volby v Art of Language

V minulých týdnech proběhly v Britském jazykovém centru Art of Language podzimní volby. Studenti centra volili jednotlivé části obličeje dýně. Do voleb se zapojili nejen děti z naší britské školky, ale také studenti našich kurzů. A protože vyřezaná dýně patří k podzimním tradicím dostane i  zvolená dýně reálnou podobu a bude vyřezána.

Volba dýně
Podzimní volby Art of Language

 Volební pravidla

Každý student dostal hlasovací lístek, na kterém mohl zvolit tvar očí, nosu a pusy, který by se mu na dýni nejvíce líbil. U volební urny byla pro naše studenty také malá nápověda, kde si mohli prohlédnout nejčastěji užívané tvary. Samozřejmě mohli nakreslit do hlasovacího lístku také vlastní variantu. Po vyplnění vhodili studenti svůj hlas do připravené volební urny. V těchto dnech probíhá sčítání hlasů. Po sečtení bude zveřejněna finální verze dýně a následně bude dýně vyřezána.

 

Tradice vyřezávání dýní

Tradice  vyřezávání dýní pochází z anglicky mluvících zemí. Do Ameriky přivezli v 19. století původně pohanský svátek Halloween irští a skotští emigranti, kteří již ve své vlasti v tomto čase vyřezávali strašidelné obličeje do vydlabané řepy či brambory a ty pak dávali na okenní římsy, aby během noci Všech svatých odehnali od svých domů duchy zemřelých. Po přesídlení do Ameriky pak místo chybějící řepy začaly využívat dýně. Původně se do vydlabaných řep či dýní dávali žhavé uhlíky, později kvůli bezpečnosti začali lidé používat svíčky.

Pověst o vzniku Jack-O-Lantern

K rozsvíceným obličejům se váže také stará irská pověst o starém opilci a pobudovi Jackovi, který se potulovat světem. Jednou v předvečer svátku všech Svatých byl Jack tak opilý, že jeho duše začala opouštět jeho tělo. Přišel si pro něj ďábel a chtěl si duši odnést s sebou do pekla. Jack byl však mazaný a tak ďábla obelstil a získal si u něj slib, že si pro něj přijde až příští rok. Následující Halloween ďábel skutečně přišel znovu, avšak vychytralému Jackovi se podařilo ďábla uvěznit na stromě. Slíbil, že ho pustí pod jedinou podmínkou, a to že si pro něj již nikdy nepřijde. Ďáblu nezbylo než souhlasit. Když pak Jack zemřel, v nebi pro něj místo nebylo, protože nebyl dobrým člověkem a ďábel si Jacka vzít nesměl. Jeho duše tedy zůstala uvězněna na zemi a bloudí světem. Ďáblu bylo Jacka bloudícího světem líto, a proto mu dal na cestu jeden žhavý uhlík, který mu měl svítit na cestu a který ho měl hřát v chladných nocích.

Zpět na blog

Art of Language s.r.o.

Opavská 228/189,
747 21 Kravaře
IČO: 03070956 

Telefon

+420 775 583 000

Láčíková Jolana

Děkujeme :-)

Děkujeme, budeme Vás kontaktovat.